3.Modül (Düğüm noktalarının statik çözümü kursu)

Kursumuzun hakkında genel bilgiler :

Dünyaya gelişinden bu yana insanoğlu, dünyanın doğasındaki gerçekleri anlayabilmek adına çalışmış yaşam tarzını ve yaşayış biçimini bu arayış belirlemiştir.Ülkemizin dünyada yaşayış tarzını belirleyen bir ülke olabilmesi için sürekli çalışması ülke ekonomisine katkı saglaması, bilgi üretmesi, edindiği bilgi ve birikimi paylaşması, herşeyden önemlisi dünya sahnesine yetişmiş insan çıkarması gerekmektedir.

Kuruluşumuz, 2007 yılından beri düzenlemiş olduğu kurslarla bir parçada olsa bu gayeye hizmet etmek, ülkemizi ve ülkemiz insanının refanını bir parcada olsun artırmak için bıkmadan, usanmadan çalışmalarına devam etmektedir.

Kursumuzun amacı :


Üniversitelerimizde verilen teorik eğitimi piyasa şartlarında edindigimiz pratik bilgilerimizle harmanlayarak bir çelik yapı bağlantı hesabının nasıl yapılması gerektiği, bu tasarım yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, mafsallı birleşim nedir ? uygulamada nasıl yapılır ? ,ankastre birleşim nedir? bu durumu uygulamada nasıl yaparım? kayıcı mesnet nedir ? uygulamada nasıl yaparım? gibi soruların tamamını ögretmektir.Üniversitelerimizle piyasa arasında bir köprü kurmak daha kaliteli daha iyi bilğiye sahip mühendislerimizi ülkemize kazandirmaktir.

Çelik baglantı hesabı hakkında genel bilgiler :

Çelik yapıları meydana getiren elemanların projesine uygun olarak kesilip hazırlandıktan sonra statik ve mukavemet bakımından birlikte çalışacak şekilde birleştiren elemanlara birleştirme vasıtası denir.

Çelik yapılarda bu birleştirmelerde yardımcı elemanlardan faydalanılırki bu yardımcı elemanlara birleşim araçları denir.

Çelik yapılarda kullanılan birleşim araçları :

 1. Bulon (civata) kullanılarak oluşturulan birleşimler.
 2. Kaynak kullanılarak oluşturulan birleşimler.
 3. Perçin kullanılarak oluşturulan birleşimler. (Bu birleşim tarzı memleketimizde ve dünyada cok sık kullanılmadığı için kurs kapsamına dahil edilmemiştir.)


1)Bulon (civata) kullanılarak oluşturulan birleşimler :
Uç tarafında spiral diş açılmış bir kısmı olan silindirik bir gövdeye ve altıgen bir başlıga sahip silindirik gövdede makaslamaya, delik cevresinde ezilmeye göre hesplanan birleşim araçlarına bulon (civata) denir.

Kursumuz kapsamında bir çelik bağlantı hesabında bulon hesabının nasıl yapılması gerektiği, piyasada cok sık kullanılan 7990 kalite bulon (civata) 6914 bulon (civata) denildiği zaman ne anlaşılması gerektiği ve bir düğüm noktasının hangi durumlarada civatalı yapılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

1.1) Civatalı Birleşimlerin Hesabı :

a-Tek tesirli civatalı birleşim statik analizi

b-Çift tesirli civatalı birleşim statik analizi

 

 

2) Kaynaklı Birleşimlerin Hesabı :


İlk birleştirme yöntemi şimdi dahi uyğulanması sınırlı olan bir çeşit direnç kaynağına benzemekte idi. Birleştirilecek parçalar ısıtılıyor, sonra biraraya getirilerek dövülüyorlardı. Bu suretle birleştirme işlemi yapılıyordu.

Aynı ve benzer alaşımlı metallerin ısı etkisi altında birleştirilmesine kaynak denir.

Kursumuz kapsamında bir çelik bağlantı hesabında, kaynak hesabının nasıl yapılması gerektigi, ve bir düğüm noktasının hangi durumlarada kaynaklı yapılması gerektigi detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

 

 

2.1.1. Küt Kaynak Dikişlerinin Statik Hesabı : Aynı düzlemde bulunan iki levhanın yan yana getirilen kenarları boyunca çekilen kaynak dikişleridir.

 

 

2.1.2 Köşe Kaynak Dikişlerinin Statik Hesabı : İki çelik levhanın birbirine dik veya en az 60 derecelik açı teşkil eden yüzeyleri arasındaki köşelere çekilen dikişlerdir.

 

 

 

KURSUMUZ DERS MÜFREDATI İÇERİSİNDE STATİK ÇÖZÜMÜNÜ YAPACAĞIMIZ ÇELİK YAPI BAĞLANTI ÖRNEK ÇALIŞMALARI :

1) Birleşim:Yüksek mukavemetli süneklilik düzeyi yüksek sismik kolon-kiriş birleşim hesabı (plastik momente göre tasarım)

 

 

2 ) Birleşim : Süneklik düzeyi yüksek sismik kaynaklı kolon - kiriş birleşimi :

 

 

3)Ana kiriş tali kiriş birleşim hesabı :

 

 

4 ) Yapma makas imalatlarının birleşim noktalarının kaynak hesabı :

 

 

5)Kolon kiriş eklerinin detay hesabı :

 

 

6) Yapma ve ekli yapı elemanlarını birleştiren kaynakların hesabı:

 

 

 

 

Çelik Yapı Akademisi , Çelik Yapı Birleşim Tipleri ve Hesaplarını Tamamlayan Kursiyerlerimiz :

 1. Farklı yükleme durumları altında uygun birleşim cinsini seçebilme
 2. Seçilen birleşim cinsine ait statik çözümü yapabilme.
 3. Bağlantı cinsinin mantığını anlama ve ifade edebilme.
 4. Yürülükteki ilgili şartnameleri kullanabilme ve yorumluyabilme.
 5. Birleşim tarzının mantığını anlama ve yorumlayabilme.
 6. Çeşitli bağlantı tiplerini sınıflandırabilme.
 7. Farklı bağlantı noktaları tasarlayabilme.
 8. Farklı bağlantı türlerinin yararları ve zararlarını ifade edebilme.

Çelik Yapı Akademisi olarak hedefimiz , Çelik yapı birleşim tipleri ve hesapları kursunu tamamlayan katılımcılar yukarıda gösterilen ve anlatılan örnekleri hiçbir bilgisayar programına ihtiyaç duymadan ELLE HESAPLAYABİLİR bir halde mezun etmektir.

Öğretim felsefesi : Öğrenme ve mantık yürütmeye odaklanmıştır, ders müfredatı günümüz çelik yapı sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılayabileçek şekilde oluşturulmuştur.

Kimler Çelik Yapı Birleşim Tipleri ve Hesapları Alabilir :

 • Tüm mühendislik Fakültesi Mezunları
 • Teknik Eğitim Fakültesi (Makine ve Metal Bölümleri) Mezunları
 • Mühendislik disiplininde yetişmiş 2 yıllık Yüksekokul Mezunları
EĞİTİM SAATLERİMİZ
Günler Pazartesi SALI Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar
Saatler 09:00 - 12:00 09:00 - 12:00 09:00 - 12:00 09:00 - 12:00 09:00 - 12:00 16:00 - 20:00 16:00 - 20:00

 


BAŞVURU FORMU
Kurs
Ad
Soyad
Firma adı
Şehir
Telefon numarası
Email:
Mesajınız